Świetlica szkolna w roku szkolnym 2024/2025
jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00
– 16.30.
Funkcję wychowawców świetlicy pełnią : p. Beata Lozor, p. Magdalena Sikora, p. Agnieszka Lech
Wychowawcy świetlicy organizują opiekę dla uczniów w godzinach pozalekcyjnych poprzez stworzenie optymalnych warunków do wypoczynku, rozwijania zainteresowań i doskonalenia umiejętności interpersonalnych wyrażających się w prawidłowym nawiązywaniu relacji pomiędzy rówieśnikami.
We współpracy z nauczycielami oraz rodzicami uczniów wspieramy młodzież w pokonywaniu trudności edukacyjnych
i wychowawczych.
Istotną rolę w stworzeniu komfortowych warunków nauki oraz treningu pełni funkcjonująca przy świetlicy stołówka szkolna. Korzystający z niej uczniowie mają zapewnione wyżywienie w postaci dwudaniowych obiadów. Uczniowie naszej szkoły przebywający w trakcie roku szkolnego w ośrodku pobytowym „Sportowiec” korzystają z również ze śniadań oraz kolacji oferowanych przez stołówkę.
REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie
1. Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w Planie Dydaktycznym Pracy oraz w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym .
2. Cele i zadania świetlicy
a) Celem głównym świetlicy szkolnej jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomoc w nauce, zapewnienie warunków do rekreacji, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.
b) Do zadań świetlicy należy w szczególności :
· wdrażanie dzieci do działania zgodnego z zasadami współpracy w zespole,
· tworzenie warunków do kształtowania zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu,
· propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego,
· upowszechnianie wiedzy dotyczącej metod i technik relaksacyjnych oraz sposobów radzenia sobie ze stresem,
· rozwijanie postaw proekologicznych, uwrażliwianie na otaczające nas środowisko przyrodnicze,
· rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni poprzez różne formy działalności artystycznej,
· kształtowanie postaw patriotycznych,
· organizowanie zajęć mających na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz zajęć integrujących grupę,
, · organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej,
· kształtowanie poczucia odpowiedzialności za mienie cudze i własne,
· rozwijanie postawy szacunku wobec drugiego człowieka,
· rozwijanie samodzielności i samorządności oraz aktywności społecznej,
· kształtowanie nawyków kultury życia codziennego,
· współdziałanie z rodzicami i nauczycielami.
3. Uczniowie korzystają z zajęć opiekuńczo – wychowawczych w świetlicy ze względu na:
a) czas pracy rodziców – na wniosek rodziców,
b) organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole:
– zwolnienie z treningów/zajęć wychowania fizycznego ze względu na kontuzje, rehabilitacje,
– zwolnienie z religii, wychowania do życia w rodzinie,
c) zastępstwa za nieobecnych nauczycieli.
4.Świetlica czynna jest w każdym dniu zajęć szkolnych od godziny 8.00 do godziny 16:30.
Świetlica szkolna jest czynna również w czasie roku szkolnego, w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zgodnie ze zgłoszonymi wcześniej potrzebami rodziców.
5.Wychowawcy świetlicy ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za dzieci, które zostały powierzone jego opiece przez nauczycieli lub zgłosiły się do świetlicy indywidualnie przed lub po zakończonych zajęciach edukacyjnych .
Na życzenie rodzica w celu monitorowania obecności dziecka w świetlicy wychowawcy prowadzą indywidualny dzienniczek obecności ucznia.
6. Rodzicie/opiekunowie prawni ucznia, który korzysta z opieki świetlicowej powinni ze względów bezpieczeństwa wypełnić Kartę Zapisu( Zgłoszenia) Dziecka do Świetlicy Szkolnej.
7. Zasady uczęszczania do świetlicy i odbierania dziecka określają rodzice/opiekunowie prawni w Karcie Zgłoszenia do Świetlicy.
8. Wszelkie zmiany dotyczące przebywania dziecka w świetlicy lub odbierania go muszą być przekazywane wychowawcom świetlicy na bieżąco w formie pisemnej, z określeniem daty i podpisem rodzica/opiekuna prawnego.
9. Uczniowie niezapisani do świetlicy mają prawo do korzystania z zajęć opiekuńczo – wychowawczych w niej organizowanych.
10. Wychowawca może odmówić przekazania dziecka osobie nieupoważnionej lub znajdującej się pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.
11. Uczeń, przebywający w świetlicy, ma obowiązek uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez nauczycieli i wychowawców.
12. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do pouczenia dziecka:
– o obowiązku zgłaszania się do świetlicy zgodnie ze wskazaniami rodziców/ opiekunów prawnych,
– o zakazie opuszczania świetlicy bez wiedzy i zgody nauczyciela.
13. Obowiązkiem każdego dziecka przebywającego w świetlicy jest dbałość o oddany mu do użytku sprzęt sportowo – rekreacyjny i wyposażenie placówki oraz zachowanie porządku w miejscu przebywania. Za szkody wyrządzone przez dziecko odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni.
14. Za telefony komórkowe, smartwatche i inne wartościowe przedmioty przyniesione do szkoły wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności.
Regulamin Stołówki Szkolnej Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie, ul. Harcerska 2
1.Na podstawie art. 98 ust.2 pkt 4 oraz art. 106a Prawo Oświatowe szkoła zapewnia możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w stołówce szkolnej.
2.Korzystanie z posiłków wydawanych w stołówce szkolnej jest odpłatne. Wysokość opłaty ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym. W bieżącym roku szkolnym cena pojedynczego obiadu wynosi 7.00zł.
3.Posiłki przygotowywane są przez kuchnię szkolną z uwzględnieniem przepisów dotyczących zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży.
4. Podstawą ustalenia należności za korzystanie z posiłków wydawanych w szkole jest deklaracja rodzica o korzystaniu ze stołówki szkolnej , ewidencja obecności ucznia w szkole oraz zgłaszanie nieobecności ucznia na obiedzie u wychowawców świetlicy.
5.Opłaty za korzystanie posiłków wydawanych w szkole ustalane są w okresach miesięcznych. Po zakończonym miesiącu rodzic dostaje informacje na swój mobiPortal, na który musi się zalogować, o wysokości należności za korzystanie z posiłków, a także o terminie i formie zapłaty.
6.Zalogowanie się rodzica na swoim koncie w mobiPortalu i odczytanie informacji o wysokości opłat za świadczone usługi, uważa się za skuteczne doręczenie w/w informacji.
7.Termin zapłaty należności, o których mowa w pkt 4,5, upływa 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy.
8.W przypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie zobowiązań z tytułu opłat za posiłki lub wpłacenia ich w niepełnej wysokości, należności te podlegać będą ściągnięciu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
9. Zgłaszanie nieobecności na obiadach.
W przypadku braku zgłoszenia w terminie nieobecności ucznia na obiedzie zostaje naliczona opłata za posiłek w danym dniu.
Zgłoszenia dokonujemy u wychowawcy świetlicy- p. Beaty Lozor.
Nieobecność zgłasza rodzic, prawny opiekun lub uczeń osobiście.
Nieobecności można zgłaszać za pomocą dziennika elektronicznego Librus.
Wycieczki , zawody, mecze, zgrupowania itp., które skutkują nieobecnością w szkole zgłasza organizator.
Planowaną nieobecność jednodniową należy zgłosić dzień wcześniej do godz. 9.00
W przypadku dłuższej nieobecności ucznia spowodowanej np. chorobą fakt ten należy zgłosić do godziny 9.00 pierwszego dnia absencji w szkole, aby odliczenie płatności dotyczyło całego w/w okresu . Należy również sprecyzować ilość dni, których dotyczy nieobecność.
Rezygnacje z korzystania z obiadów w kolejnym miesiącu lub każde inne zmiany dotyczące żywienia należy zgłosić koniecznie u wychowawców świetlicy. Oświadczenie o rezygnacji z obiadów składa rodzic/prawny opiekun ucznia( drogą wiadomości na Librusie).
10. Obiady wydawane są od godz. 11.20 do godz. 15.00 – na 4 przerwach międzylekcyjnych.
11. Uczniowie korzystają z posiłków według ustalonego harmonogramu, który jest wywieszony na drzwiach stołówki szkolnej. Wejście na stołówkę w celu spożywania obiadu ma charakter jednorazowy w danym dniu.
12. W stołówce oraz stronie internetowej szkoły dostępny jest tygodniowy jadłospis.
13. Zasady zachowania obowiązujące na stołówce szkolnej:
– podczas spożywania posiłków uczniowie są zobowiązani do zachowania zgodnego z zasadami kultury osobistej,
– swoim zachowaniem uczniowie nie zakłócają spokoju innym osobom korzystającym z posiłków na stołówce,
– po posiłku brudne naczynia uczeń odnosi w wyznaczone miejsce,
-na stołówkę nie wolno wnosić plecaka, torby sportowej czy odzieży wierzchniej.
14. Uczniowie nie mają możliwości udostępnienia swojego obiadu, śniadania lub kolacji innym osobom.